top of page

Listopad je měsícem plic

V tradiční čínské medicíně (TČM) je listopad měsícem plic.


Překrásné období mlh, padajícího barevného listí a pomalu se krátících dnů spadá pod ochranu elementu Kovu. Listopad je začátkem období postupného ztišení, zklidnění, prodlévání v tišině naší duše. Dopřejme si toto zklidnění, navzdory všem každodenním povinnostem. Žijme v souladu s přirozeným rytmem přírody. Pokud se i v těchto měsících přetěžujeme, více tím naše tělo oslabujeme a výsledkem je stav, kdy nás příští jaro může překvapit známá jarní únava.


Schopnost lidského těla přijímat potravu a vzduch, asimilovat, použít vše jako palivo a následně eliminovat odpadní produkty - to vše je aspekt podporující element Kovu. Plicní meridián začíná u klíční kosti a končí na spodní straně palce ruky (blíže k ukazováku).


Plíce jsou spojeny s jasným myšlením, schopností dobré komunikace, otevřeností k novým nápadům, vnitřní silou, nezávislostí, spravedlivým úsudkem a zdravým přístupem k sobě samému. Plíce ovlivňují celý dýchací systém, ale také kůži, žíly, tlusté střevo, průdušky, mandle, nosní a čelistní dutiny a páteř.


Projevy nerovnováhy energie meridiánu plic na fyzické úrovni jsou: dýchací obtíže, kašel, astma, pocity dušnosti a plnosti v hrudi, bolesti v jamce klíční kosti, bolesti v krku, zimnice, horečky s pocením i bez něj, snížená odolnost vůči chladu a infekcím, ale i srdeční arytmie, bolesti v zápěstí a ramenou. Dále jakékoli problémy na palci, na jeho nehtovém lůžku (bílé skvrny, plíseň či vlnkovité nehty, zarůstající nehty, ekzém.

Projevy nerovnováhy meridiánu plic na psychické úrovni mohou být: deprese, emoční otupělost, melancholie, sebepodceňování, stísněnost, pohrdání, lítost.


Funkci plic může mocně podpořit jóga, jak na úrovni nesčetných dechových technik - pránájámy, krijí, tak také ásanová praxe významně přispívá k harmonizaci meridiánu plic. Funkci plic můžeme podpořit bylinkami, aromaterapií a vhodnou stravou.

Příroda nabízí nespočet darů k posílení energie plic, kterými jsou bylinné čaje z

mateřídoušky, bezu černého, slézu nebo

himalájské čaje Tulsi. Pro snížení výskytu hlenu je prospěšný česnek a zázvor vysušující přebytečný hlen. Blahodárný je také čaj jogi (masala), který obsahuje kardamom, černý pepř, skořice, zázvor a hřebíček. Funkci plic posilují také bazalka a máta peprná. Jednou z ideálních bylinek lichořeřišnice, která je vhodná jako prevence veškerých respiračních onemocnění, ale také potíží v ledvinách i močovém měchýři.


Éterické oleje, které zlepšují dýchání a uvolňují pocit přetížené hrudi jsou eukalyptus, máta peprná a tea tree. Proti podzimním splínům nám může pomoci překrásně uklidňující vůně kadidla, ylang-ylang nebo santalového dřeva.


Jóga, bylinky, aromaterapie a vhodná strava nám pomohou nám lépe zvládnout transformaci, kterou v tomto podzimním období procházíme.


37 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Onko jóga

Comentarios


bottom of page