top of page

Utkata kónásana

utkata – silný, ut – intenzivní, kóna – úhel

česky: Pozice bohyně


Popis: Tato ásana je spojena s hinduistickou bohyní Lakšmí, která symbolizuje bohatství, prosperitu a plodnost a proto se říká, že tato ásana zmíněné vlastnosti kultivuje. Postavíme se do stoje rozkročného, vytočíme prsty nohou do stran. S výdechem pokrčíme nohy a klesneme pánví, zvedneme paže a pokrčíme v loktech. Kolena pokrčených nohou směřují k prstům na nohou. Pozor, aby kolena nepadala dovnitř.


Varianty: Poloha spodní části těla se nemění. Můžete však měnit postavení paží – ty mohou zůstat rozpažené, natažené, s dlaněmi v úrovni ramen směřujícími ven a špičkami prstů ke stropu. Dlaně můžete spojit také do Namasté mudry, gesta pokory, tak, aby palce směřovaly do středu hrudníku.


Benefity: Ásana, díky které budujeme vnější i vnitřní sílu. Na mentální úrovni zvyšuje soustředění. Vytváří teplo v těle a pomáhá najít rovnováhu. Pozice posiluje boky, dolní část zad a stehenní svaly. Pomáhá rozšířit hrudník a napravit posturální vady. Masíruje orgány v břiše, zejména ledviny, vaječníky, močový systém a prostatu. Energetizuje tělo, uvolňuje stres a dává celkový pocit pohody.


Kontraindikace: Lidé trpící problémy s kyčlemi, koleny a kotníky.


32 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Mudry a bandhy

Comments


bottom of page