Mozek a duševní pohoda
Jóga zlepšuje činnost mozku
Moderní věda ukazuje, že mozek je adaptibilní po celý život, že je tedy možné kdykoli se zbavit špatných návyků a negativních přístupů. Mozek sám vytváří klíčové látky, které farmaceutické společnosti uměle vyrábějí v laboratořích. Výzkum odhaluje obrovský potenciál cvičení jógy, které by dokázalo pomoci lidem v celosvětovém měřítku.
Neexistuje žádná pilulka zvyšující neuroplasticitu. Nejúčinnějším prostředkem tvarování mozku je změna chování. Každé cvičení jógy vede ke zlepšení neuroplasticity.
Neuroplasticita je schopnost mozku nechat se tvarovat. Ještě nedávno si vědci mysleli, že tvarování mozku končí v dětství a věkem se jeho schopnosti snižují. Nyní víme, že nervová tkáň je adaptabilní. Tak, jako cvičení působí na svaly, i mozková tkáň se může rozvíjet nebo atrofovat - podle toho, jak ji stimulujeme.
Existují nějaké důkazy, že jóga skutečně náš mozek změní?
Na toto se zaměřila celá řada studií. V roce 2015 analýza výzkumu trvajícího 20 let zjistila, že některé části mozku bývají obvykle zasaženy jógovým cvičením všímavosti (mindfulness). Kdy dochází k posílení klíčových oblastí v čelním laloku, jehož úkolem je identifikovat a regulovat emoce. V jiném výzkumu z roku 2018 skeny mozku ukázaly, že jak cvičení ásan, tak meditace zmenšily amygdalu v pravé hemisféře, která je nejvíce spojována s negativními emocemi a strachem.