top of page
Poprvé na józe

Chystáte se jít poprvé na jógu? Ráda Vás zde uklidním, že není třeba mít jakékoliv obavy. Na lekcích Vás srozumitelně povedu především tak, abyste se cítili co nejlépe a hlavně, aby k Vám jóga promluvila svým mocným a blahodárným hlasem. Nebudu Vás nutit do žádných krkolomných pozic, protože jsem přesvědčena, že v jednoduchosti je krása. Tak jak pravil Edsger W. Dijkstra

Jednoduchost je velká ctnost,

ale vyžaduje mnoho práce,

aby jí bylo dosaženo a vzdělání, aby byla oceněna.

A co je horší: Složitost se lépe prodává.

Jógu může cvičit každý, ateista i věřící, protože jóga není náboženství a rozhodně nepředpokládá, že se budete hlásit k nějaké konkrétní filozofii, patřit k nějaké církvi či vyznávat určitou víru. 

 Jóga je zkrátka pro všechny bez rozdílu a pro všechny věkové kategorie. Můžete si vybrat určité styly jógy, které jsou uvedeny v sekci "Lekce" zde

 

Vůbec nevadí, pokud neznáte žádnou jógovou pozici. Vždy se snažím srozumitelně cvičence do jógové pozice bezpečně navést a také z ní odejít. Zpočátku Vám mohu doporučit lekci Jemné Hathajógy. Jemná a přesto mocná jóga postavená na blahodárných účincích pránájámy - dechových technik, tedy vědomou prací s energií, delší výdrží v ásanách, relaxací a meditací. Delší výdrže v ásanách k nám mnohdy silně promlouvají, můžeme vnímat nádherné rozpuštění nahromaděné tenze, netrpělivosti a strachu, mohou nás i rozzlobit. Vše je v pořádku, nic není špatně. Máme v sobě síly, které nás brzdí či naopak pohánějí. Síly, s jejichž pomocí zvládáme životní výzvy a jež nás vedou. Více o Hathajóze zde.

 

1. Zklidnění těla, mysli i duše

Na začátku každé lekce začínám dechovými cvičeními, která Vám možná mohou přijít malinko nudná, ale vězte, že mají své opodstatnění proto, abychom stáhli pozornost sami na sebe a vědomě pracovali s naší energií. Po několika lekcích budete vnímat, jak blahodárný může být okamžik naprostého klidu a ticha našeho těla i mysli. 

 

2. Nevadí, že nejsem pružný/pružná?

Vnímejte a respektujte své tělo. Nikdy v józe nejdeme přes bolest. Pokud cítíme mírnou a bezbolestnou tenzi, pak je vše v nejlepším pořádku. Ze zkušenosti vím, že například  sportovci, kteří jsou zaměřeni na výkon, chtějí dosáhnout konkrétní jógové pozice stůj co stůj, rvou se do ní, hekají a funí, ale mohou si spíše přivodit zranění. O tom jóga není. Jak píše A. V. Lysebeth, "Tajemství pružnosti v józe lze vyjádřit několika málo slovy: jde o prodloužení a uvolnění svalů pomalými a postupnými tahy. Toto natažení svalů, jež byly předtím uvolněny, představuje jednu ze základních charakteristik ásan (jógových pozic). To také vysvětluje, proč vedou lépe a rychleji k pružnosti nežli gymnastika, jež je zaměřena na rozvoj somatického svalstva opakovanou kontrakcí příčně pruhovaných svalů. 

Sval je schopen značného natažení ve svých "normálních hranicích elasticity". Jakmile je těchto hranic dosaženo, může se sval ještě prodloužit, avšak POMALU. V takovém případě se protahuje, a o to lépe, oč více bude uvolněn. Prudký tah může neuvolněný sval dokonce traumatizovat. Pomalý, postupný tah působící na uvolněný sval není nebezpečný, naopak má řadu příznivých účinků, k nimž patří vypuzení žilní krve ze svalu.. Pouze natažení sval zcela vyprazdňuje. Jakmile natažení přestává působit, sval nabývá normálního objemu a "nasává" čerstvou krev, jež ho čistí a živý."

Ti kdo se věnují józe, si uchovávají nesrovnatelnou pružnost až do velmi pokročilého věku. V indických ášrámech bývají starší členové dokonce pružnější než mladší. Pružnost těla = Pružnost mysli.

3. Jak se na jógu obléci a co s sebou?

Doporučuji Vám vzít si pohodlné oblečení. Vezměte si prosím s sebou nazouváky, při přesunu z šatny chodbou do jógového sálu, ať Vás nezebou nožky. Na úvodní a závěrečnou část hodiny si klidně oblékněte ponožky a svetr/mikinu. Během lekce si ponožky sundáte a je lepší pokračovat na boso. Protože v józe provádíme různé pozice, kterou může být například pozice psa s hlavou dolů (viz obrázek níže), kdy nechceme, aby nám volné tričko odhalilo, co nechceme, aby bylo viděno, proto si buď tričko zandáte do legín, tepláků nebo zkrátka vezměte, co uznáte za vhodné. Na jógu si prosím vezměte z hygienických důvodů svou vlastní podložku (jógamatku). Pokud nemáte, nevadí, půjčíme Vám. V dnešní době se dají koupit velmi kvalitní a cenově dostupné podložky a navíc, pakliže ji budete mít i doma, věřím, že si jógu zamilujete tak, že budete chtít praktikovat i doma.

4. Zdravotní omezení

Pokud máte zdravotní omezení, např. problémy s koleny, těhotenství, cokoliv Vám omezuje, prosím informujte lektora před samotnou lekcí. Jógové studio ani lektor samotný není odpovědný za případné komplikace, způsobené nevhodným cvičením. Pokyny při józe jsou určeny zdravým lidem, avšak pokud bude lektor seznámen s vaším zdravotním stavem, může vám některé pozice upravit nebo nabídnout alternativy. 

5. Hlásám do světa: Muži přijďte na jógu! 

Myslíte si, že jóga je něco vhodného jen pro dámy a nebo pro muže, kteří jsou málo macho? A opravdový muž skolí medvěda holýma rukama, jezdí stovky kilometrů na kole, běhá marathony, případně se snaží vydrápat na nejvyšší vrchol v okolí?

Není to tak, jóga je totiž ve své původní podobě disciplínou určenou jen pro muže a do dnešní doby nemá řada žen k józe (tedy do Indických ašrámů) přístup. Až v západní civilizaci, kdy se lekce jógy dostaly do velkých fitness center spolu s aerobiky, až tehdy se začala jóga „feminizovat“. Ale to mluvíme o pár posledních desetiletích. Stovky let před tím se jednalo o ryze mužskou záležitost. Není neznámým poznatkem, že muži se umí lépe soustředit a pro jógovou praxi jsou tak vhodnější adepti. Muži se totiž důsledkem evoluce umí zabrat do jedné věci a jít si za ní. Kdežto ženy, sice zvládají více věcí najednou, záběr je tedy široký, ale dělá jim problém se zklidnit a soustředit se právě na jednotlivost. A být myslí v přítomném okamžiku a soustředit se jen na jeden předmět je podstatou jógy.
Jóga tedy není strečinkem pro ženy, ale vysoce univerzální disciplínou vhodnou pro všechny bez ohledu na věk či pohlaví.
A je jedno jestli jezdíte s bagrem, jste závodníci formule 1 nebo intelektuál s brýlemi. Díky józe se zlepšuje síla, pozornost, schopnost koncentrace i schopnost se uvolnit. Ne nadarmo se tedy říká, že opravdoví muži cvičí jógu!

Děkuji Vám za Váš čas, že jste došli až sem a těším se na jógu s Vámi. Namasté ॐ

bottom of page